Advanced Planning and Scheduling, APS
Вдосконалене планування (Advanced Planning and Scheduling, APS) — виробниче планування, головною особливістю якого є можливість побудови розкладу роботи обладнання в рамках всього підприємства.
Структурно метод синхронного планування може бути розділений на дві частини:
- Планування виробництва і постачання.
- Диспетчеризація виробництва.
Алгоритм роботи першої частини схожий з алгоритмом роботи MRP II, але має важливі особливості: при плануванні враховуються такі обмеження, як наявні на підприємстві потужності (обладнання, персонал) і доступні виробничі ресурси (сировина, матеріали, комплектуючі, площі). Ці обмеження враховуються безпосередньо в ході формування виробничого плану. Такий підхід дозволяє відразу ж отримувати реалістичний план, в той час як в системах MRP II процеси планування для отримання здійсненного плану здійснюються ітераційно. Як наслідок цього (а також завдяки використанню інших математичних моделей) розрахунок планів при використанні APS проводиться на 1-2 порядки швидше і займає кілька хвилин, на відміну від кількох годин, пропонованих стандартними системами MRP II. Саме тому метод, який реалізується APS, часто називають «синхронне планування».
Друга частина APS-методу, диспетчеризація виробництва, виконується з урахуванням всіх обмежень і критичних місць. При цьому в більшості APS-систем існує можливість накладати на процес оперативного управління виробництвом додаткові обмеження. Наприклад, можна зажадати суміщення виробничих партій з метою формування партії, оптимальної для запуску.
Крім синхронного планування, системи APS здатні реалізувати такі можливості:
- Оптимізаційне планування. Оптимізація в системах APS здійснюється за рахунок використання евристик і/або складних математичних моделей, які створюються для конкретної галузі або конкретного підприємства.
- Швидке реагування на зміну виробничого середовища (зрив термінів постачання, відмова обладнання і т.п.). Система APS дозволяє в короткий термін отримати новий план, скоригований з урахуванням змін, що відбулися.
- Розподілене планування. У розробці плану можуть брати участь кілька людей одночасно, але кожен з них несе відповідальність за певну зону планування (або це окремі машини, або певний горизонт планування).
- Можливість використання веб-орієнтованих технологій, що забезпечують віддалену роботу з планами.
- Ефективні інструменти візуалізації і генератор звітів.
Концепція APS поки ще не стандартизована і по-різному трактується різними організаціями і постачальниками систем виробничого планування — від надбудови над плануванням MRP II до самостійного підходу до виробничого планування.
В системі IT-Enterprise APS-план формується з урахуванням обмежень, що накладаються допустимої завантаженням потужностей, фактичним і прогнозним наявністю матеріалів і інших виробничих ресурсів. В результаті виходять деталізовані поопераційні виробничі плани для кожного робочого центру з оптимальною черговістю виконання робіт.