IT.UA - home page

Меню
Aside section
Повернутися до списку

Cloud computing

Хмарні обчислення (Cloud Computing) — це модель, що дозволяє здійснювати повсюдний і зручний доступ на вимогу до загального пулу обчислювальних ресурсів, що конфігуруються (наприклад, до сукупності мереж, серверів, сховищ даних, додатків і послуг), який може бути оперативно наданий сервісним провайдером.

Ідея хмарних технологій з'явилась ще в 1960-х роках, але їх практичне використання почалося в 2006, коли компанія Amazon реалізувала проект під назвою Elastic Computing Cloud (Amazon EC2), що надає клієнтові віддалені обчислювальні ресурси. Метафора "хмара" (cloud) використовувалася як образ складної інфраструктури, за якою ховаються усі технічні деталі. Слідом за Amazon аналогічні сервіси розробили і представили Google, Sun і IBM. Компанія Microsoft пішла далі і в 2008 анонсувала, а у 2010 випустила перший реліз хмарної операційної системи Windows Azure. Сьогодні власні системи хмарних обчислень пропонують багато великих компаній, у тому числі HP, Dell, Oracle та інші.

Компанія, що використовує хмарні технології, може отримати наступні переваги:

 • Швидкість розгортання. У провідних провайдерів отримати доступ до обчислювальних ресурсів хмари можна за кілька годин.
 • Економія коштів, необхідних для придбання та обслуговування власної обчислювальної інфраструктури.
 • Можливість доступу до обчислювальних ресурсів з будь-якого комп'ютера, що має вихід в Інтернет.
 • Можливість організації спільної роботи з даними.
 • Простота масштабування. Компанія отримує стільки обчислювальних ресурсів, скільки їй потрібно в цей період часу, легко збільшуючи або зменшуючи їх кількість, може платити тільки за фактичне їх використання і економити на покупці ліцензій до ПО.
 • Висока надійність, оскільки провайдер хмари використовує резервні джерела живлення, містить охорону, наймає персонал високої кваліфікації, регулярно резервує дані, забезпечує високу стійкість до DDOS-атакам.
 • Невеликі компанії можуть отримати ті ж інструменти, якими великі корпорації користуються вже багато років. Наприклад, сервіс Lync Online з хмари Microsoft Office 365 дозволяє навіть одній людині провести вебінар для 250 учасників.

Хмарні рішення можна розділити на три основні типи.
Вибір залежить від того, яку частину робіт компанія готова віддати на аутсорсинг.

 • SaaS (Software-as-a-Service), програмне забезпечення як послуга
  Службовці компанії працюють у необхідних їм програмах через Інтернет.

  Переваги: оновлення, працездатність та інші технічні питання і проблеми, пов'язані з використанням програм, вирішує провайдер, послугою можна користуватися через кілька хвилин після її замовлення.

  Недоліки: не всі програми доступні в такому форматі, обмежені можливості по кастомізації програм, для великих компаній таке рішення обходиться дорожче, ніж хмари інших типів або (іноді) ніж програми, встановлені на своїх комп'ютерах.
 • PaaS (Platform-as-a-service), платформа як послуга
  Компанія орендує платформу, яка надає обчислювальні послуги, послуги зберігання інформації і послуги передачі даних. Компанія може використовувати довільні віртуальні комп'ютери з різноманітними системними і призначеними для користувача програмами. Провайдер забезпечує надійну роботу цих комп'ютерів і програм. Такі хмарні рішення добре підходять для великих компаній і погано — для малих.

  Переваги: висока гнучкість (можна скомпонувати обчислювальну систему будь-якої потужності і встановити усі необхідні додатки), можливість використання передових, а іноді й унікальних технологій (штучний інтелект, великі дані і ін., Якщо в ролі провайдера хмари виступає така компанія, як Oracle, Microsoft , Apple або Google), можливість оплачувати тільки фактично використані ресурси.

  Недоліки: зібрати систему з віртуальних компонентів можуть тільки фахівці, що володіють специфічними знаннями та вміннями, кожна платформа накладає свої обмеження, базова вартість оренди платформи відносно висока.
 • IaaS (Infrastructure-as-a-service), інфраструктура як послуга
  Компанія орендує сервер і обчислювальні ресурси. Провайдер хмари гарантує працездатність сервера і технологій віртуалізації.

  Переваги: оновленням апаратного забезпечення займається провайдер хмари, компанія може управляти продуктивністю і параметрами сервера, встановлювати будь-які операційні системи і програми, налаштовувати їх у відповідності зі своїми поточними вимогами, отримує гарне співвідношення ціни/можливостей.

  Недоліки: для налаштування та обслуговування програмного забезпечення необхідно мати в штаті компанії відповідного фахівця, доводиться враховувати характеристики конкретного сервера і технологій віртуалізації, які застосовуються провайдером, — через що втрачається гнучкість.
 • Попередня
 • наступна
Get in touch

Отримати
нашу бізнес пропозицію
Отримати
нашу бізнес пропозицію
Заповнити форму