Enterprise Resource Planning, ERP
ERP (Enterprise Resource Planning, планування ресурсів підприємства) — організаційна стратегія інтеграції виробництва і операцій, управління трудовими ресурсами, фінансового менеджменту і управління активами, орієнтована на безперервне балансування і оптимізацію ресурсів підприємства за допомогою спеціалізованого інтегрованого пакета прикладного програмного забезпечення, що забезпечує загальну модель даних і процесів для всіх сфер діяльності.
ERP-система — конкретний програмний пакет, який реалізує стратегію ERP.
Стратегія ERP є розвитком концепції MRP II і охоплює майже всі напрямки діяльності підприємства, але ERP-система все ж не замінює CRM-систему, яка контролює зовнішні взаємини, і PLM-систему, що управляє інтелектуальною власністю.
Характерні особливості ERP-стратегії:
- Використання єдиної транзакційної системи для переважної більшості операцій і бізнес-процесів підприємства. Всі операції зводяться в єдину базу для подальшої обробки та отримання в реальному масштабі часу збалансованих планів.
- Тиражованість: забезпечення можливості застосування одного і того ж програмного пакета для різних організацій (можливо, з різними настройками і розширеннями).
- Підтримка в єдиній системі безлічі валют і мов.
- Підтримка декількох юридичних осіб, кількох підприємств, декількох облікових політик, різних схем оподаткування в єдиній системі; це необхідно для її застосування в корпораціях, в т. ч. транснаціональних.
Програмний пакет, який реалізує стратегію ERP, зазвичай виконується у вигляді набору модулів, перелік яких може варіюватися в залежності від розміру і особливостей підприємств, на яких впроваджується ERP-система. Стандартний набір виглядає так:
- Фінанси і бухгалтерський облік.
- Управління персоналом.
- Склад.
- Продаж.
- Управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM).
- Закупівлі.
- Управління ланцюжками поставок (SCM).
- Виробництво.
Ці модулі можна впроваджувати поетапно. Можна вибирати тільки ті з них, які необхідні для підприємства на даному етапі його розвитку. Можна навіть створювати рішення на основі декількох ERP-систем, вибираючи з кожної модулі, кращі в своєму класі.
Зазвичай всі модулі ділять на 3 групи: фінанси, персонал, операції. Головними компонентами ERP-системи вважаються фінансові модулі і, перш за все, головна книга.