Екосистема управління торговою компанією для ритейл-мережі Арно Спорт: впровадження POS і пРРО
масштаб | 500 співробітників | kpi | екосистема управління ритейл-мережею |
---|---|---|---|
Продукт | Продажі | Тривалість проекту | 6 місяців (поетапна реалізація) |
Рік кейсу | 2023 | Країна | Україна |
Галузь | RETAIL | Замовник | Арно Спорт |
Компанія Арно Спорт охоплює понад 40 магазинів власної роздрібної мережі сегмента спорт і фешн в Україні та Казахстані, здійснює дистрибуцію у 10 країн. Для забезпечення ефективної машини продажів компанія у 2023 році стартувала проєкт комплексного оновлення ERP-системи. І розпочала з побудови екосистеми для управління ритейлом на базі no-сode/low-сode платформи IT-Enterprise.
Завданням першого етапу проєкту стало запровадження сучасного програмного забезпечення Point of sales (POS) — робоче місце касира (РМК) для оперативного виконання супровідних бізнес-процесів при здійсненні продажів. А також забезпечення на місці продажу фіскалізації операцій через впровадження оновленого програмного реєстратора розрахункових операцій (пРРО).
Проєкт
На старті проєкту команди Арно Спорт і IT-Enterprise окреслили наступні кроки до реалізації:
Point of sales (POS) — робоче місце касира (РМК)
Програмне забезпечення для POS консолідує всі задачі щодо здійснення операцій продажу товару, обміну, повернення, залучення різних видів оплат (готівка, сертифікати тощо).
- Налаштування POS
На вкладці “Налаштування обладнання” адміністратору POS доступна опції під'єднання обладнання (сканер штрих-кодів, ваги, пРРО, POS-термінал еквайрингу тощо). Також відбувається журналювання подій і зберігаються записи щодо всіх дій (логів), які відбуваються з обладнанням. - Управління Х-кількістю кас
На одному POS є можливість працювати з декількома касами та доступно підключення декількох POS-терміналів і інтернет-еквайрингу. - Основне вікно продажів — формування чека
За базовими налаштуваннями основне вікно продажів розраховано на роботу зі сканерами штрих-кодів і з обов'язковим введенням відповідального продавця.
Доступні опції із:
1. додавання товарів через каталог / сканер штрихкодів;
2. пошуку товару за штрихкодом;
3. маркування товару, на який надається акція;
4. підказки про пропозиції видачі додаткових безоплатних товарів (пакування, роздаткові матеріали тощо). - Знижка
Купон на знижку знаходиться безпосередньо в CRM-системі, його застосування відбувається через перевірку програмним забезпеченням. У “Чеку” автоматично маркуються позиції товарів, до яких застосовано купон.
Також є підтримка введення знижки вручну і інтерфейсі основного вінка продажів POS (на весь чек, або на позицію товару окремо). - Оплата чека
У “Чеку” зазначається по кожній позиції ціна товару, знижка, сума. Всього по “Чеку” фіксується сума без знижки, нарахування бонусів, купон, знижка, сума до сплати.Доступні варіанти проведення оплати бонусами / сертифікатами / готівкою / картою. У “Чек” вноситься сума за товар і автоматично розраховується решта, яка також фіксується у чеку.
При застосуванні бонусів виконується двофакторна аутентифікація і перевірка статусу сертифіката “активний” / “погашений”. А також відбувається перевірка балансу клієнта після сплати всього чека одним сертифікатом.
Відкладений чек вмикається в налаштуваннях POS і застосовується у разі коли покупець з якоїсь причини призупинив процес продажу. Касир може відкласти поточний чек і продовжувати обслуговувати покупців, що забезпечує оперативну роботу на касі. - Повернення по чеку
Пошук позиції до повернення відбувається за чеком / за клієнтом / за період.
Для здійснення повернення треба обрати чек і необхідні позиції товару.
POS контролює повернення суми, а також повернення суми, що здійснена певним типом (готівкою, картою, сертифікатом тощо). - Загальна інформація по зміні
Загальні відомості по зміні фіксують дані по касі, виторгу, повернень із деталізацією по способу повернень (готівкою, картою, сертифікатом тощо). Ця інформація відображається в Х-звіті (друк при необхідності).
Закриття зміни відбувається через Z-звіт на фіскальному пРРО і у POS.
Впровадження POS відбулося у двох магазинах мережі Nike. Тиражування проєкту успішно відбувається силами внутрішньої команди Арно Спорт.
Програмний реєстратор розрахункових операцій (пРРО)
ПРРО встановлюється як програмне забезпечення на смартфон, планшет, комп’ютер чи будь-який інший гаджет, який має операційну систему та підключення до інтернету.
- ПРРО
Автоматизація обліку фіскальних даних дозволяє швидко зареєструвати пРРО при відкритті нової торгової точки, інтернет-магазину і забезпечує покупців зручним доступом до e-чеків.
На функціональному рівні забезпечується:
1. підтримка режимів роботи в локальній і мережевій версії;
2. логування тотально всієї інформації, що відправляється в Державну податкова служба України (ДПСУ);
3. логування всіх операції з пРРО;
4. ізоляція клієнтів один від одного;
5. перегляд всіх запитів до ДПСУ у зручному форматі;
6. підтримка робота в офлайн-режимі. - Чек і е-Чек
У “Чеку” доступні налаштування найменування товарів (відбувається на рівні видів номенклатури у Довіднику).
Підтримується друк нефіскальної інформації в “Чеку”, як-от: зараховані / списані бонуси, QR-код для перевірки чека і штрих-код (для зручності сканування при поверненні).
Електронна форма чека, що створюється пРРО, має аналогічну юридичну силу та еквівалентна фізичному чеку.
Ключові показники
Наведено показники, що є маркерами виконання проєкту впровадження POS і пРРО в Арно Спорт:
Підсумком проєкту стало цифрове оновлення програмного забезпечення POS і пРРО, додавання швидкодії і керованості всім бізнес-процесам, що супроводжують операції продажу.
.
Більше про рішення управління торговим підприємством — торгівля, детально про програмне забезпечення Point of sales (POS) — робоче місце касира (РМК) та про програмний реєстратор розрахункових операцій (пРРО) від IT-Enterprise у відео
Про переваги цифрового партнерства з IT-Enterprise від команди Арно Спорт тут