«Цифровий елеватор»: на платформі IT-Enterprise агрокомпанія «НІБУЛОН» перезавантажила процеси кількісно-якісного обліку
Потужний перезапуск і цифровізацію одного з найбільш процесомістких проєктів «НІБУЛОН» — кількісно-якісний облік мережі елеваторів — команда агрокомпанії здійснила у 2024 році спільно з фахівцями компанії IT-Enterprise.
Як зазначають у «НІБУЛОН», основою для розгортання цього проєкту став процес системного розвитку і вдосконалення IT-інфраструктури агрокомпанії, як одного з ключових ресурсів відновлення конкурентоспроможності компанії на внутрішніх і зовнішніх ринках. Адже виклики, перед якими постала компанія з 2022 року — зруйновані логістичні шляхи та прямі збитки через руйнації — вплинули на зниження прибутковості компанії. Це спонукало команду «НІБУЛОН» переглянути процеси компанії, і почати ще активніше впроваджувати рішення з елементами Industry 4.0 для підвищення ефективності бізнес-процесів.
«Наша команда має багаторічний досвід успішної співпраці з «НІБУЛОНом». Тож у 2022 році, коли перед нашим партнером постали суттєві виклики через повномасштабну війну, ми відчували особливу місію і були налаштовані зробити максимальний внесок своїми знаннями, експертизою, інноваціями для того або досягти тих цілей, які були поставлені» — прокоментував цей етап співпраці Олег Щербатенко, засновник і СЕО IT-Enterprise.
Першочерговим кроком у цьому напрямі стало оновлення ERP-системи IT-Enterprise до актуальної версії та подальше розгортання автоматизації сучасними IT-інструментами й підходами щодо управління персоналом і розрахунку заробітної плати, електронного документообігу, фінансового управління, казначейства, регламентованого обліку та обліку за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ). Ці напрями стали цифровим ядром компанії «НІБУЛОН», що забезпечило комплексну роботу бізнес-процесів, і стало передумовою для запровадження одного з найбільш трудомістких проєктів трансформації — кількісно-якісного обліку для мережі елеваторів.
Безпосередньо кількісно-якісний облік — це ключовий процес діяльності елеваторних комплексів, ефективність якого обумовлює прибутковість цього напряму бізнесу «НІБУЛОН». Проєкт оптимізації кількісно-якісного обліку охопив вдосконалення бізнес-процесів обліку зернових культур і розгортання додаткових процесів з управління логістикою і калькулюванням собівартості.
«Налагодження нової ефективної версійності бізнес-процесу кількісно-якісного обліку дало змогу автоматизовано простежувати рух зерна, його ключові показники та кошти, витрачені на доробку та переміщення, від моменту потрапляння на елеватор до відвантаження кінцевому споживачеві. У такий спосіб формується точна собівартість і, відповідно, вираховується прибутковість. А головне, ми розуміємо, який вплив можна здійснити на кожному етапі для покращення фінансових і сервісних показників», — зазначає Микола Рясько, IT директор агрокомпанії «НІБУЛОН».
Кінцева мета проєкту — перехід на модель повністю «цифрового елеватора», принцип роботи якого побудовано на управлінні та забезпеченні координації всіх процесів цифровими системами. Ця концепція поступово масштабується на всі 23 елеваторні комплекси «НІБУЛОН».
На практиці «цифровий елеватор» — це впровадження цифрових інструментів, як-от: е-картка лабораторного дослідження зерна, автоматичні інтеграції з обладнанням, а також запровадження нових розрахункових режимів і додаткової нормативно-довідкової інформації (НДІ). Серед розширених можливостей проєкту є і процеси із ведення технічних партій, робота з орендованими складами та перехід до обліку за первинними партіями. Ще одним важливим похідним елементом — є можливість автоматизованого формування та відстежування так званих ліцензованих партій, які мають більш суворі обмеження за характеристиками. Разом ці заходи покращили контроль якості, автоматизували процеси обліку та оптимізувати управління залишками зерна на елеваторах.
«Якщо окреслити результати проєкту цифровізації кількісно-якісного обліку в трьох тезах, то, по-перше, це спрощення і автоматизація бізнес-процесів, пришвидшення їх проходження. По-друге — точність обліку, що забезпечує чіткість і актуальність фінансового стану компанії. По-третє — більша клієнтоорієнтованість, адже процес надання послуг став якіснішим і швидшим», — коментує Микола Рясько, IT директор агрокомпанії «НІБУЛОН».
Загалом проєкт цифровізації також сприяв уніфікації облікових процесів на всіх філіях агрокомпанії та поліпшенню інтеграції з обладнанням і сторонніми системами, що забезпечило ефективне управління бізнес-процесами.
В «НІБУЛОН» зазначають, що в цьому етапі співпраці принципово важливими були галузевий досвід і підходи, які IT-Enterprise, як архітектор рішень і інтегратор процесів розробив з урахуванням специфіки діяльності агроекспортера.
Відеокейс за результатами проєкту за посиланням
«НІБУЛОН» — один із лідерів зернового експорту та агровиробництва України із земельним банком понад 76 тис. га. Починаючи з 1991 року, компанія інвестувала $ 2,3 млрд у створення екосистеми сталої продовольчої безпеки. Вона охоплює відносини із більш ніж 4 500 українськими агровиробниками, які разом із «НІБУЛОН»ом постачають якісну сільськогосподарську продукцію в 76 країн світу. Ця екосистема спирається на цифрову та логістичну інфраструктуру, яка включає мережу з 23 елеваторних комплексів, авто та залізничний парк, а також 83 одиниці власного флоту.
IT-Enterprise — українська продуктова IT-компанія, що більш як 35 років супроводжує цифрову трансформацію найбільших компаній реального сектору економіки країни серед клієнтів — INTERPIPE, НІБУЛОН, Укрпошта, Астарта, Укрнафта, Укрзалізниця та інші. З перших днів повномасштабної війни команда IT-Enterprise спільно з органами влади оперативно здійснює критично важливі для України проєкти, зокрема, облік гуманітарної допомоги, імпульс із відновлення процесу закупівель, релокацію бізнесу. Засновник і СЕО компанії Олег Щербатенко є послідовним популяризатором підходу й технологій Industry 4.0 і 5.0.