IT-Enterprise цифровізувала бізнес-процеси роздрібної мережі АЗС UKRNAFTA

ПАТ Укрнафта продовжує системну цифровізацію, яка вже охопила 6 тис. користувачів, 4,5 тис. одночасних робочих сесії, 18 млн опрацьованих операційних документів. Процес розвивається згідно з цифровою мапою, тож йде рух до повного переходу на електронний документообіг понад 20 тис. співробітників, масштабування функціональності ERP й перетворення компанії в справжнього «цифрового тигра».
Наразі актуальним етапом є розширення цифровізації на бізнеси, що знаходяться в структурі підприємства, і розбудова на корпоративному ERP-ядрі процесів роздрібної мережі АЗС UKRNAFTА. Це один з масштабних спільних проєктів між IT-командою Укрнафти та командою IT-Enterprise із цілим комплексом нетипових процесів, інтеграцій зі сторонніми IT-системами всіх 545 станцій мережі.
«Першим кроком цифровізації процесів АЗС UKRNAFTА стали базові процеси з кадрових операцій та заробітної плати. На другому етапі ми взялися за вирішення складніших завдань: управління логістикою нафтопродуктів та бізнес-процесів мережі АЗС. Проте одним із наймасштабніших завдань стало впровадження акцизного обліку та наскрізного руху ПММ, що значно покращило ефективність управління», — зазначає Ольга Чухманенко, керівниця управління бізнес-додатків департаменту ІТ Укрнафта.
Проєкт відбувався за поетапним планом впровадження. Перший блок охопив моделювання «to be» моделі, що опрацьовувалася протягом року із дообстеженням процесів, доопрацюванням функціоналу, зокрема, через складне питання ціноутворення паливно-мастильних матеріалів (ПММ).
Другий блок — це проєкт безпосередньої цифровізації, до якого кожен із п’яти регіональних управлінь мережею (РУМ) доєднався поетапно. Київське РУМ став пілотним стартом для роботи оновлених бізнес-процесів в ERP. Ця ділянка роботи мала надвідповідальне значення, адже саме на прикладі першого РУМу протестовані всі гіпотези, відпрацьовані механіки та підходи. Результат виявився успішним і, через крок у 3 місяці, наступним до проєкту приєднався Дніпровський РУМ, який масштабував процеси й напрацьований досвід. За 8 місяців до ERP-системи і роботи за новими стандартами доєдналися всі РУМи.
«Темпи та деталізація, з якими Укрнафта проходить процеси змін і оптимізації бізнес-процесів є прикладом для багатьох компаній, що прагнуть до ефективних змін. Це також і приклад збалансованої роботи IT команд замовника й розробника, які опрацювали менше ніж за рік низку складних бізнес-процесів. Це бухгалтерський і акцизний облік, інтеграція з фронт-системою (касове програмне забезпечення), розрахунок заробітної плати, розрахунок собівартості ПММ», — коментує Олег Щербатенко, засновник і СЕО IT-Enterprise.
Як зазначають в АЗС UKRNAFTA, цифровізація бізнес-процесів зробила роботу роздрібної мережі ефективнішою та прозорішою. Процеси стали більш зрозумілими й керованими, адже тепер інформація про рух і очікування ПММ автоматично потрапляє на робочі місця операторів каси АЗС.
Автоматизації забезпечила коректність і актуальність інформації для оприбуткування ПММ через мінімізацію ручного вводу інформації операторами каси, бухгалтерами, логістами тощо. Тепер усі операції проходять через наскрізні процеси у ERP-системі у двосторонньому напрямку: автоматично отримується факт надходження ПММ і повертається факт здійснених операцій. Це прискорило роботу та зробило її більш надійною через зниження кількості помилок до мінімуму.
«Крім того, ERP-система дає змогу ефективніше управляти рухом ПММ на кожному етапі. Тепер Укрнафта відстежує кожен літр палива — від моменту його надходження на склад до заправки автівки покупця. Це дало змогу ефективніше планувати маршрути доставлення, контролювати залишки в резервуарах і передбачати потребу АЗС у пальному. Рух ПММ не тільки став швидким, але й економічно вигіднішим», — зазначає Андрій Бобров, директор з інформаційних технологій Укрнафти.
Ще одна перевага цього етапу цифровізації — це швидке формування звітності. Максимум за добу, на наступний день після касової зміни АЗС, дані за всіма операціями потрапляють у модуль бухгалтерських операцій, у якому опрацьовуються документи та закриваються змінні звіти за АЗС.
Стандартом компанії стала робота за єдиними методичними основами обліку роздрібної мережі АЗС UKRNAFTA та ПАТ Укрнафта загалом. Основні операції стали уніфікованими, що дало змогу прибрати дублювання інформації та мати контроль за всіма етапами роботи. Адже дані в ERP-систему потрапляють один раз у «точці входу» і використовуються за всім ланцюжком бізнес-процесу.
Представники компанії зазначають, що завдяки цим змінам Укрнафта забезпечила більшу прозорість і контроль на кожному етапі роботи й далі нарощує функціональність.
Впровадження єдиної ERP для всіх бізнесів суттєво оптимізувало процеси, синхронізованість між ними, а також змінило сам підхід до організації робочих бізнес-процесів на системний і наскрізний.
ПАТ Укрнафта є найбільшою нафтовидобувною компанією України, яка станом на січень 2024 року здійснює видобуток нафти та газу на 1 832 нафтових і 154 газових свердловинах. У структуру підприємства входять два бізнес-підрозділи «Укрнафта-Схід» і «Укрнафта-Захід», у складі яких є шість нафтогазовидобувних управління і три газопереробні заводи, а також Управління нафтопромислового сервісу, яке надає повний спектр сервісних послуг для нафтогазовидобувної галузі та підрозділ «Укрнафта Буріння», який забезпечує виконання пошуково-розвідувального та експлуатаційного буріння. Монобрендова мережа АЗС UKRNAFTA налічує 545 АЗС майже в усіх регіонах України.
Українська продуктова IT-компанія IT-Enterprise працює більш як 35 років, супроводжує цифрову трансформацію найбільших компаній реального сектору економіки країни серед клієнтів — Interpipe, Ferrexpo, Нібулон, Укрпошта, Укрнафта, Укрзалізниця та інші. З перших днів повномасштабної війни команда IT-Enterprise спільно з органами влади оперативно здійснює критично важливі для України проєкти, зокрема, облік гуманітарної допомоги, імпульс із відновлення процесу закупівель, релокацію бізнесу. Засновник і СЕО компанії Олег Щербатенко є послідовним популяризатором підходу й технологій Industry 4.0 і 5.0.