IT.UA - home page

Меню
Aside section
Назад до Медіа

Industry 4.0: з чого варто починати промислову революцію в Україні

2019.08.22
Статті
Industry 4.0: з чого варто починати промислову революцію в Україні

Промислова революція, на відміну від громадянських революцій, дійсно може похвалитись позитивними змінами і прогресом – як на окремому виробництві, так і в країні в цілому. Тому не дивно, що світ зосередився на наступному поколінні промислової революції – Industry 4.0. Україна також прагне до змін у промисловому комплексі, адже не секрет, що безліч українських підприємств вже давно потребують модернізації, збільшення ефективності виробництва та покращення умов праці. У той же час зарадити у вирішенні цих питань можна не тільки і не стільки завдяки інвестиціям – головне мати волю та рішучість у впроваджені змін. Як не дивно, а може й закономірно, зараз прийти на допомогу промисловцям можуть фахівці з IT-індустрії, адже сьогодні саме ця сфера є підґрунтям до інновацій і впровадження їх у реальне життя.

У гірничодобувній промисловості заходи безпеки і людське життя – це невід’ємні поняття, а не просто фігура мови. Це саме та сфера, де людина цілком залежна від надійного функціонування машин і бездоганної роботи систем управління. Сфера, де одночасно працюють технології часів зародження індустрії і новітні цифрові інструменти. Саме на прикладі цієї галузі спробуємо роз’яснити, як пов’язані між собою безпека людського життя і цифрові рішення Industry 4.0.

Захистити життя співробітників: як будується нова комунікація?

Перший рубіж захисту працівника – це спорядження: каска, окуляри, спецодяг, ліхтарик і саморятівник. Ті речі, які захищають шахтаря під час роботи і дозволяють швидко зорієнтуватися в екстремальних ситуаціях. Наприклад, без якісного саморятівника (дихальної системи) шанси людини вижити під час аварії скорочуються в рази. Це необхідний мінімум. Однак технології значно просунулися з середини ХХ століття. І тепер безпека людини в шахті – не лише її власна справа і відповідальність.
Мова йде про електронні системи безпеки, які відповідають за аварійні сповіщення (датчики безконтактного контролю навколишнього середовища) і можливість екстреної комунікації. Те, що значно просунуло вперед заходи, пов’язані з порятунком шахтарів, а також з оцінкою можливих негативних ситуацій. Якщо раніше оперативно засікти метан у шахті було майже неможливо, то наразі спеціальні датчики фіксують небезпечний рівень метану, а інформація про це відображається як у керівників бригад, так і у власника шахти.

На що варто звернути увагу у роботі такої системи?

Впровадження систем миттєвого сповіщення, на жаль, підтверджує той факт, що більшість аварій на шахтах пов’язані з ігноруванням цієї інформації і негативним впливом людського, а не технологічного фактору.

Примітно, що в розвинутих країнах, де гірничодобувна промисловість доволі розвинена (наприклад, Австралія чи США), аварійних ситуацій майже не виникає, адже наслідком халатності, коли у разі фіксації метану не було розпочато термінову евакуацію людей, однозначно буде закриття виробництва.

Сучасні IT-рішення дозволяють визначати місцезнаходження людей і техніки, проводити відеонагляд і постійно бути на мобільному голосовому зв’язку. Вони, фактично, крок за кроком скасовують можливості для виникнення екстремальних ситуацій і поступово витісняють професію шахтаря із списку найнебезпечніших професій світу.

«Не забути про ефективність», або Для чого впроваджують EAM-системи?

В неформальному спілкуванні з топ-менеджерами промислового сектору часто усвідомлюєш, що існує розуміння пріоритету фізичної безпеки, але часто воно зводиться лише до дотримання правил безпеки й наявності базових засобів захисту. Сама ж ідея повинна просуватися далі – до взаємостосунків людини й обладнання (машини, в широкому сенсі). Тут якраз і включається другий безпековий вимір впровадження IT-рішень у гірничодобувній промисловості. Мова йде про системи EAM.

Сучасні EAM-системи – це прямий спадкоємець систем управління ремонтами (так званих CMMS-систем). Тобто це онлайн-управління технічним обслуговуванням і ремонтом, матеріально-технічним постачанням, складськими запасами тощо. Наприклад, якщо виникає аварійна ситуація чи простій на підприємстві, то система EAM у зв’язці з системами оперативного планування виробництва забезпечує переналаштування усього виробничого процесу за кілька хвилин. Для керівників компаній – це швидкий доступ до актуальних даних про стан виробничого процесу, а також до інструментів прогнозування.

Як вона працює на виробництві?

Часто доводиться з сумом спостерігати, як українські підприємці вкладають величезні кошти в дороговартісне обладнання, а більшу частину часу воно працює на мінімальних потужностях.
Система EAM дозволяє його максимально навантажувати, забезпечувати високу надійність устаткування, зменшення тривалості та частоти простоїв. Водночас, її інтеграція з системами планування і контролю виробництва APS/MES дозволяє узгоджувати графіки обслуговування і ремонтів з виробництвом пріоритетних замовлень.
Для гірників прогнозування є одночасно і важелем безпеки, а не просто питанням ефективності. Одна з найрозповсюдженіших причин евакуації робітників з шахти (після фіксування наявності метану) – це вихід з ладу одного чи кількох основних вентиляторів. В багатьох випадках такі поломки можна спрогнозувати. Якраз за це і відповідає система EAM. Також вона прогнозує можливість виходу з ладу видобувного обладнання (чи його частин), що в багатьох ситуаціях дозволяє запобігти небезпеці для працівника, який його використовує. У такий спосіб ІТ-рішення піклуються про життя на рівні взаємодії «людина-машина».

Як безпека збільшує ефективність виробництва?

Будь-який вимір безпеки залежить від планування. Якщо його немає, то з’являється ризик потрапити в зашморг, що поступово затягуватиметься. Вади у плануванні закупівель, виборі постачальників, заряджанні грошовими коштами тощо можуть спричинити низку неприємностей. Зірвалися поставки захисного спорядження для шахтарів – і виробництво завмирає. Поки ведеться пошук нових постачальників (а офлайновий закупівельний процес може тривати тижнями), підприємство втрачає гроші, адже зриваються терміни поставки сировини. Паралельно кілька шахтарів звільняються. Якщо ситуація не владналася, то відбудеться різка втрата клієнтів, персоналу, грошей.

А тепер уявімо, що на цьому гірничодобувному підприємстві була б ERP-система. Якщо зірвалась поставка, то система оперативно зреагує на це і вчасно сповістить про можливі шляхи вирішення проблеми. Навіть, якщо підприємство не має ефективних онлайн-інструментів пошуку постачальників, все одно керівництво може оцінити і адекватно спрогнозувати, яких саме оперативних заходів треба вжити (фінансових, кадрових, логістичних тощо). А от у разі виникнення «раптового кадрового голоду» сил департаменту з персоналу заледве вистачить пронишпорити ринок праці, провести атестації, відбір, адаптацію та зробити це в стислі строки, а це критично для підприємства. Тут рятує інше рішення – автоматизований рекрутинг у HR-модулі системи управління. Тобто оперативно, коли лише прояснюються плани зміни обсягів виробництва, починається пошук працівників належної кваліфікації у достатній кількості.

У системах управління підприємством безпека виражається через комплексність підходу – це захист бізнес-процесу і запобігання негативних наслідків його зриву, що містить цінності як кібербезпеки, захисту процесу виробництва, так і фізичної безпеки людей, які працюють на підприємстві. Досвід лише підтверджує той висновок, що будь-яке виробництво, яке нехтує можливостями Industry 4.0, губить і пов’язані цінності та конкурентні переваги, а отже накликає на себе чисельні ризики.

 

Роман Яворський,
керівник проектів IT-Enterprise

Джерело: https://mind.ua

Статті